Pytanie Rozwiązane

Wyjaśnij dlaczego marchew bluszcz kukurydza i jemioła

Ocena: 5/5

Odpowiedź Sprawdzona przez Eksperta. Marchew, bluszcz, kukurydza i jemioła wykształcają nietypowe korzenie, ponieważ żyją w różnych środowiskach i te korzenie spełniają odmienne funkcje. Marchew – posiada korzeń spichrzowy (poza pobieraniem wody, magazynuje substancje pokarmowe).

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Wyjaśnij dlaczego marchew bluszcz kukurydza i jemioła”…

Wyjaśnij jakie funkcje pełni łodyga

do podstawowych funkcji łodygi należą: – utrzymywanie liści, kwiatów i owoców, – przewodzenie wody z solami mineralnymi od korzeni w górę rośliny, – przewodzenie substancji pokarmowych z liści do pozostałych organów rośliny.

wyjaśnij, dlaczego drewno i łyko należą do tkanek przewodzących.

ponieważ drewno transportuje wodę z solami mineralnymi a łyko transportuje substancje pokarmowe. ich komórki są długie i łączą się w cienkie rurki, które biegną wzdłuż korzeni i łodygi a rozgałęziają sie w liściach i przez to mogą szybko transportować różne substancje w odrębie całej rośliny.

Do czego służą rozłogi

Główną funkcją rozłogów jest rozmnażanie wegetatywne. Po obumarciu rośliny macierzystej lub oddzieleniu się od niej (co następuje w wyniku obumarcia łączącego z nią rozłogu), stają się samodzielnymi roślinami. Przykładem roślin wytwarzających rozłogi są poziomki i dąbrówka rozłogowa.